Pondělí, 2 října, 2023

Jste zoufalá z malého bytu? Získejte prostor navíc

rodina

Vyčarovat příjemné a stylové bydlení iz menšího bytu není jednoduché.

Při menších bytech je nutné zařídit interiér tak, aby byl funkční a zároveň vkusný. Jde tu doslova o plánování každého centimetru.

Díky našim radám můžete ten váš zařídit prakticky a tak, aby se vaše představy o pěkném bydlení sloučily s omezeným prostorem, který máte k dispozici.

Pozor na výrazné barvy
Hned na začátku si ujasněte v jakém duchu bude interiér zařízen. Prvním klíčem k úspěchu je správná volba odstínů. Na divoké a syté barvy stěn a tmavý nábytek rovnou zapomeňte.

Cílem je sladit barvy podlahy, stěn a stropu do příbuzných barevných odstínů. Oči tak budou plynule přecházet z jednoho povrchu na druhý bez toho, aby je něco vyrušovalo. Prostor se opticky otevře a bude působit větší.

Nejsvětlejší by měl být strop. Vzorem se nemusíte zcela vyhýbat, vhodné jsou však jen ty drobnější a nepříliš výrazné.

Zvýšení místnosti dosáhnete použitím tapet se svislým pásem. Pokud necháte stěnu naproti dveřím volnou, docílíte zase optické rozšíření místnosti.

Nábytek z masivu? Rozhodně ne!
Opatrná buďte i při výběru materiálů nábytku. Nábytek z masivu se do malých prostor rozhodně nehodí. Vsaďte na minimalismus, jednoduché tvary a čisté linie.

Do obývacího pokoje jsou lepší volbou nízké otevřené skříňky, či poličky v světlých odstínech, které vytvoří vzdušnější a odlehčenější dojem. Židle z průsvitného plastu se stanou neviditelné a konferenční stolek by měl mít dvojí funkci – i jako úložný prostor.

Velkou rohovou sedačku vyměňte raději za klasickou dvojsedačka, ideálně také s úložným prostorem, ke které můžete přidat křeslo nebo taburetku. Prostor ušetříte i když televizor namontujete do výšky na stěnu.

Čarování se světlem
Důležité je, aby byt působil vzdušně a nevyvolával ve vás pocit stísněnosti. Pokud není v bytě dostatek přirozeného světla, je třeba ho zachránit tím umělým.

Centrální zdroj světla doplňte menšími, lokálními v podobě bodových světel a lamp s různou intenzitou svícení, což opticky prostor zvětší. Samozřejmě ideální je mít dostatek přirozeného světla prostřednictvím oken.

Ty dokáží prostor prosvětlit a také opticky zvětšit. Pokud na malé okna zavěsíte mnohem větší záclonu, která sahá od stropu až po zem, okno bude vypadat větší a strop vyšší. Upřednostněte jemnou, lehkou a vzdušnou záclonu.

zrcadla
Zrcadla vědí prostor opticky zvětšit, ale i prosvětlit celý byt. Dodají prostoru hloubku, a tím, že odrážejí světlo, místnost se bude zdát na pohled větší. Dvě zrcadla umístěny naproti sobě zavěšeny hned od země vědí vytvořit dojem nekonečného prostoru.

Najděte mu vhodné místo, aby vám jeho odraz vytvářel krásný obraz. Zajímavé kousky například i ve vintage stylu najdete na internetových bazarech.

ukládejte efektivně
Aby místnosti působily uklizeně a čistě, musíte mít dostatek úložného prostoru. Do malého prostoru patří vestavěné skříně na celou stěnu. Jsou lepším řešením než prostor naprataný nábytkem.

Na jednom místě ukryjete vše, co byste měli rozházené po skříňkách v celém bytě. Úložný prostor můžete získat i sníženým podhledem například v chodbě.

Do podhledu lze zabudovat i osvětlení, a tak kromě prostoru pro uložení například sezónních věcí, získáte i zajímavý interiérový prvek. Nezapomeňte na využití úložného prostoru přímo pod postelí.

I v koupelně s dá ušetřit prostor například prostřednictvím úložné skříňky přímo pod umyvadlo, nebo zrcadlové skříňky. A určitě i tím, že namísto vany se rozhodnete pro sprchový kout.

Udržujte pořádek
Platí to zejména v menších místnostech bytu, kde by měl být pořádek samozřejmostí. Zejména vstupní prostory vašeho příbytku upoutají pozornost okamžitě.

Uzavřené skříňky včetně botníku vás zachrání od dojmu, že se ve vašem bytě nachází skladiště bot. Již před stahováním do menšího bytu důsledně protřiďte věci a zbavte se všeho nepotřebného.

Nové nebo zachovalé věci můžete darovat kamarádkám, nebo prodat například na Bazar.sk. Z toho, co vám zůstane, se co nejvíce věcí snažte skrýt. Do prostoru si vystavte jen doplňky, které jsou pro vás nejdražší, jako jsou fotografie.

centimetry navíc
I několika praktickými vychytávkami víte získat drahocenný prostor. V kuchyni to mohou být skládací židle nebo skládací jídelní stůl, kterým ušetříte kopec prostoru.

Navíc kvůli většímu počtu lidí, kteří se u vás shromáždí dvakrát ročně velký stůl spotřebuje zbytečně velký prostor. Prostor ušetříte i úsporným rozložením kuchyňské linky.

Pro menší počet lidí, postačí i dvouplotýnkový sporák. Multifunkční kuchyňský robot nahradí více menších zařízení.

Další články autora

Plánování času je dobrý začátek pro ty, kteří toho mají víc a neví, čeho se chytit dřív i pro ty, co jsou hlavou v oblacích

Plánování a zapisování si události jako práce, úkoly, schůzky, akce, oslavy nebo výlety je dobré...

Nechejte vaše vlasy zářit

Značka přírodní certifikované kosmetiky Nature Box představuje produktové řady Cherry a Melon. Zažijte vůni tropického...

Chcete se pořídit čtyřnohého parťáka? Slyšeli jste o možnosti adopce?

U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů...

Proměňte svoji koupelnu a WC v domácí wellness s novými bloky Bref Spa Moments

V dnešní hektické době často hledáme způsoby, jak uniknout shonu a na chvíli se...

Nejnovější články

Plánování času je dobrý začátek pro ty, kteří toho mají víc a neví, čeho se chytit dřív i pro ty, co jsou hlavou v oblacích

Plánování a zapisování si události jako práce, úkoly, schůzky, akce, oslavy nebo výlety je dobré...

Nechejte vaše vlasy zářit

Značka přírodní certifikované kosmetiky Nature Box představuje produktové řady Cherry a Melon. Zažijte vůni tropického...

Chcete se pořídit čtyřnohého parťáka? Slyšeli jste o možnosti adopce?

U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů...
- Reklama -PR článek