Čtvrtek, 28 března, 2024

Osvojte si jednoduchá pravidla praní ručníků a osušek

rodina

Koupili jste si nebo dostali měkoučký ručník či osušku, ale už po pár vypráních jsou tvrdé a dráždí vaši pokožku? Vytahujete z pračky zažloutlé či dokonce zašedlé ručníky? Nejste jediní. Inspirujte se naším návodem, díky kterému se těmto nežádoucím situacím vyhnete.

Nové ručníky v domácnosti

Před prvním použitím doporučujeme ručníky a osušky namočit do studené vody na noc, ideálně však na celý den, a až následně je vyprat a začít používat. Důvodem je, že ve většině případů jsou ručníky z výroby pokryté nečistotami, vlákna jsou stažena a nasáklá změkčovadly. Ručník tak neodvede takovou práci, jakou by měl, navíc tento stav není ani nic příjemného pro naši pokožku.

Jak často ručníky prát?

Na to, aby váš ručník byl čistý a voňavý, ho nemusíte prát po každém použití. Stačí, když ho dáte vyprat přibližně po třech až pěti použitích. Ručníky na ruce a na obličej doporučujeme měnit a prát každé dva dny, protože se používají nejčastěji. Ručníky perte vždy společně, nedoporučujeme však prát jich příliš najednou, a to z důvodu možného přetížení pračky, jakož i nedostatečného vyprání. Ručníky jsou totiž velmi savé.

Teplota vody praní

Studená voda při praní pomáhá zachovávat původní barvu tkaniny, zabraňuje zmenšování švů, a zároveň lépe odstraňuje některé druhy skvrn. Ručníky proto běžně perte nejvíce na 40 °C a dbejte na důkladné máchání, aby se odstranily všechny zbytky nečistot. Pro hloubkové čištění pak doporučujeme ručníky jednou za dva až tři měsíce vyprat na vyšší teplotu.

Zapáchající ručníky

Nejčastější příčinou zápachu ručníků je usazování zbytků mýdla, šamponu či gelu a odumřelých kožních buněk v jejich vláknech. Tento zápach při nízké teplotě vody neodstraníte. V tomto případě je třeba teplotu praní zvýšit na 60 až 90 °C, aby se zabránilo množení hub, kvasinek a bakterií.

Dalším důvodem zápachu může být i nedostatečné usušení ručníků a následná vlhkost, která je právě živnou půdou pro zmíněné plísně a bakterie, jenž za ním stojí.

Prací prostředek a aviváž

Pokud se rozhodujete, jaký prací prostředek volit při praní ručníků, zda gel, prášek nebo kapsle, doporučujeme zaměřit vaši pozornost na prací gel nebo gelové kapsle. Důvod je zcela jednoduchý, nejlépe se rozpouštějí. Skvělým tipem je například prací gel Persil, který odstraňuje i ty nejodolnější skvrny, a to dokonce i při nízkých teplotách, a zároveň provoní vaše ručníky i prádlo. Prací gel Persil pronikne hluboko do vláken, naruší strukturu skvrny a snadno ji odstraní.

Určitě to ale s dávkováním nepřehánějte. Příliš mnoho gelu se nemusí při máchání vymýt a ručníky zůstanou tvrdé. Tabulky s dávkováním podle množství a typu prádla naleznete na obalu každého pracího prostředku.

S předdávkovanými kapslemi máte o starost méně. Prací kapsle Persil Discs 4v1 v sobě ukrývají sílu čtyř benefitů. Působí i proti těm nejodolnějším skvrnám, rozzáří vaše prádlo, pečují o tkaniny a dodají vašemu prádlu svěží a dlouhotrvající vůni.

Sypké prací prostředky se nejčastěji využívají zejména na praní bílého prádla. Obsahují totiž bělidla a rozjasňovače, které zabraňují jeho zašednutí. Na praní světlých a bílých ručníků zvolte vhodný prací prostředek, který díky speciální technologii zaručí větší bělící sílu a důkladné čištění vláken. Persil s Deep Clean technologií obsahuje kombinaci účinných látek a enzymů, která odstraňují odolné skvrny, ale zároveň je jemný ke tkaninám. Vaše bílé ručníky tak zůstanou svěží a zářivě bílé na dlouhou dobu.

Péče po vyndání ručníků z pračky

Aby váš ručník zůstal měkký a dlouho voňavý, je důležité, abyste ho po vyprání ihned vyndali z pračky. S každou minutou navíc se totiž příjemná vůně ztrácí a pomalu mění na zápach.

Pokud nemáte doma sušičku, ručník pořádně vytřeste, aby se od sebe oddělila jednotlivá vlákna. Ručníkům dopřejte prostor a nesušte je příliš těsně u sebe, aby vzduch dostatečně cirkuloval a pořádně se usušily. Nesušte je na radiátorech, protože ztvrdnou, horkým vzduchem se rovněž poškodí jejich vlákna a následné utírání s nimi bude spíše o poškrábání pokožky než o hebkém doteku.

V případě, že máte doma sušičku, použijte vhodný program na sušení, který vlákna mírně načechrá, přičemž ideální sušení ručníků je při nízké až střední teplotě.

Osušky ani ručníky nežehlete, protože tak ztrácejí savost a oslabíte jejich vlákna. Výjimkou jsou ručníky z lněného materiálu, které můžete žehlit bez obav.

TIPnazávěr: Vyzkoušejte novou, inovativní řadu aviváží Silan Suprême a dodejte svému oblečení i ručníkům jedinečné vůně francouzských parfémů. Špičková technologie Double-Cap dodá vašemu prádlu neodolatelnou svěžest, která vydrží déle než kdykoli předtím. Vůně se totiž začíná postupně uvolňovat v láhvi, následně se rozvíjí při praní i sušení a naplno se projeví při samotném nošení a používání. Kromě toho obohacené krémové složení Crème-Care pečuje o jemnost vláken oblečení, chrání jejich strukturu a zajišťuje jim tak prvotřídní péči.

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Super tipy pro imunitu dětí, ale i dospělých

Obrana imunitního systému v lidském těle je extrémně komplexní. Jeho hlavním účelem je chránit organismus...

Soukromé mateřské školy

Soukromé mateřské školy nabízejí alternativu k tradičním veřejným předškolním zařízením. Rodiče si je často vybírají...

Dodejte svým vlasům přirozený vzhled a nechte je zazářit díky síle japonských olejů

Vlasy jsou jednoznačně odrazem našeho zdraví. Pokud nás něco trápí, může se to za...

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Super tipy pro imunitu dětí, ale i dospělých

Obrana imunitního systému v lidském těle je extrémně komplexní. Jeho hlavním účelem je chránit organismus...

Soukromé mateřské školy

Soukromé mateřské školy nabízejí alternativu k tradičním veřejným předškolním zařízením. Rodiče si je často vybírají...
- Reklama -PR článek