Pondělí, 2 října, 2023

Jak pomocí stravy získat více energie. Necítit se slabý a unavený, jak to mnozí znáte

rodina

Ranní ospalou únavu většinou zažene šálek kávy nebo zeleného čaje, ale co když se únava dostaví dopoledne nebo odpoledne, když potřebujete být nejvíce výkonní? Vyzkoušejte potraviny, které vám dodají energii.

Vyčerpání a únava může být dlouhodobý problém způsoben různými faktory, ale podle odborníků je velkým viníkem špatný životní styl a nevhodná strava. Je nejen důležité, co jíte, ale také kdy a v jakém množství. Experti na výživu radí dopřávat si raději více malých porcí během dne, než se zahltit při obědě a pak půl dne nejíst. Seznamte se s účinnými životabudič.

Přečtěte si: Potravinová pyramida na hubnutí: Detailní seznam potravin a doporučené velikosti porcí, abyste nepřibíraly

ovesné vločky
S ovesnými vločkami je dobré začít hned ráno, například ve formě ovesné kaše nebo müsli. Ovesné vločky jsou bohaté na vápník, draslík, hořčík, vitamin E, B vitamíny, vlákninu a další živiny, které dokáží bojovat se stresem a únavou. Pravidelná konzumace potravin se zvýšeným obsahem draslíku, jako jsou právě ovesné vločky, pomáhá proti momentální i chronické únavě.

Oves však nefunguje jen jako spolehlivý dobíječ energie, ale pomáhá také na soustředění, zvyšuje pozornost, má mírné antidepresivní účinky a celkově působí příznivě na nervovou soustavu.

Díky nízkému glykemickému indexu se energie uvolňuje postupně, jak se sacharidy dostávají do krevního oběhu. Jídla s obsahem ovesných vloček jsou obzvláště vhodné pro sportovce a osoby s náročným zaměstnáním. Kromě toho oves upravuje trávení a pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi.

mandle
Ideálním bojovníkem proti letargii je hrstka mandlí, které obsahuje všechny základní živiny. Jsou bohatým zdrojem vápníku, fosforu, hořčíku, draslíku a železa a mezi potravinami rostlinného původu vedou iv obsahu bílkovin. Díky tomu jsou mandle vhodné i pro sportovce, protože dodávají pevnost svalům.

Hořčík obsažený v mandlích povzbuzuje látkovou výměnu, nedostatek hořčíku vede k celkové únavě. Pravidelná konzumace mandlí posiluje nervový systém a pomáhá nejen proti únavě, ale i proti úzkostem a stresu.

Mandle jsou bohaté na zdraví prospěšné tuky, které umí snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Sušené mandle mohou být pro starší lidi nebo pro ty, co mají problémy se zuby, tvrdé na rozkousání, proto je vhodné sušené mandle nechat přes noc namočené ve vodě. Druhý den jsou měkké a snadno se z nich odstraní nahořklá slupka, která může být horší stravitelná. Stejné výhody jako sušené mandle poskytuje i mandlové mléko.

brokolice
Duševní bdělost dokáže probudit také brokolice, která je plná vlákniny, vápníku, kyseliny listové, vitaminů A a C, betakarotenu, draslíku a dalších významným živin. Konzumace potravin se zvýšeným obsahem vitamínu C odstraňuje pocit únavy, zlepšuje funkce imunitního systému a posiluje činnost nadledvinek, které řídí tvorbu stresových hormonů v těle.

Brokolice se řadí mezi tzv. „Superpotraviny“, která je velmi silným antioxidantem. Antioxidanty snižují hladinu volných radikálů a podporují celkovou obranyschopnost organismu. Brokolice je také bohatým zdrojem koenzymu Q10, což je látka, která hraje klíčovou roli při produkci energie. Nedostatek koenzymu Q10 v organismu se může projevit sníženou výkonností a únavou. Brokolice je nejvýživnější v syrovém stavu, pokud ji musíte vařit, dejte přednost vaření v páře.

čočka
Co tak jednou zapomenout na věčné těstoviny a rýži a vyzkoušet výživnou a navíc levnou alternativu zdravé přílohy. Čočka je velmi bohatým zdrojem esenciálních kyselin, které naše tělo přeměňuje na potřebné bílkoviny. Své místo si v tomto článku však vysloužila především díky vysokému obsahu železa, bez kterého se budete cítit unavení a vyčerpaní. Buňky, kterým se nedostává železo, nemají dostatek kyslíku a tak se brzy dostaví stres a únava.

Čočka se obsahem železa vyrovná i masu. Do svého jídelníčku by ji měli zařadit i lidé trpící chudokrevností. Kromě bílkovin a železa dodá čočka tělu vápník, draslík, hořčík, zinek, vitaminy skupiny B a vlákninu, která pomáhá při trávení. Čočka je nízkokalorickou potravinou s velmi malým množstvím tuku. Upravovat lze různými způsoby – výborná je čočková polévka, ale i různé pomazánky nebo bezmasé karbanátky.

naklíčená semínka
Snad nejvýživnější potravu vůbec a pravý životabudič si můžete snadno vypěstovat i doma, nebo je docela levně koupíte v supermarketu. Semena se dají naklíčit iv zimních měsících, kdy hrozí nedostatek vitamínů. Naklíčená semena luštěnin nebo obilovin jsou velmi energetické a tak se postarají, aby vaše hodnoty energie zůstaly na vysoké úrovni.

Další články autora

Plánování času je dobrý začátek pro ty, kteří toho mají víc a neví, čeho se chytit dřív i pro ty, co jsou hlavou v oblacích

Plánování a zapisování si události jako práce, úkoly, schůzky, akce, oslavy nebo výlety je dobré...

Nechejte vaše vlasy zářit

Značka přírodní certifikované kosmetiky Nature Box představuje produktové řady Cherry a Melon. Zažijte vůni tropického...

Chcete se pořídit čtyřnohého parťáka? Slyšeli jste o možnosti adopce?

U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů...

Proměňte svoji koupelnu a WC v domácí wellness s novými bloky Bref Spa Moments

V dnešní hektické době často hledáme způsoby, jak uniknout shonu a na chvíli se...

Nejnovější články

Plánování času je dobrý začátek pro ty, kteří toho mají víc a neví, čeho se chytit dřív i pro ty, co jsou hlavou v oblacích

Plánování a zapisování si události jako práce, úkoly, schůzky, akce, oslavy nebo výlety je dobré...

Nechejte vaše vlasy zářit

Značka přírodní certifikované kosmetiky Nature Box představuje produktové řady Cherry a Melon. Zažijte vůni tropického...

Chcete se pořídit čtyřnohého parťáka? Slyšeli jste o možnosti adopce?

U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů...
- Reklama -PR článek